Academics » Textbook and Instructional Materials Adoption Committee — 2022-2023

Textbook and Instructional Materials Adoption Committee — 2022-2023

The following individuals have been nominated for the Textbook and Instructional Materials Adoption Committee for the 2022-2023 school year. 
 
 

Elementary

Name

Grade / Role

Taylor Mills

Teacher/Kindergarten

Courtney Bowen

Teacher/Kindergarten

Erica Morel

Teacher/Kindergarten

Cherie Richardson

Teacher/Instructional Coach

Amy Saad

Teacher/1st

Gretchen Curley

Teacher/1st

Bergen Pendleton

Teacher/1st

Elizabeth Anderson

Teacher/Instructional Coach

Lynda Davidson

Teacher/2nd

Stancy Cargile

Teacher/2nd

Susan Woods

Teacher/2nd

Tim Carrey

Teacher/Instructional Coach

Shannon Creekmore

Teacher/3rd

Jessica Farris

Teacher/3rd

Megan Ferens

Teacher/3rd

Tricia Doyle

Teacher/Instructional Coach

Amanda Murdock

Teacher/4th

Kerrisa Cuccia

Teacher/4th

Amber Peneguy

Teacher/4th

Hannah Bueso

Teacher/Instructional Coach

Erin Hopkins

Teacher/5th

Shelley Condren

Teacher/5th

Myra Elliott

Teacher/Instructional Coach

Tameka Baker

Teacher/Instructional Coach

Ashley Cathers

Parent

(Nomination Pending)

Parent

(Nomination Pending)

Parent

Middle

Name

Grade/Role

Michelle Curtis

Teacher/6th Grade

Mary Eller

Teacher/6th Grade

Janelle Gehrke

Teacher/6th Grade

Amanda Phillips

Teacher/6th Grade

Rachel Jernigan

Teacher/Instructional Coach

Akilah King

Teacher/Instructional Coach

Denise Hiott

Teacher/7th Grade

Inez Giannola

Teacher/7th Grade

Sara Wright

Teacher/7th Grade

Ali Humphrey

Teacher/Instructional Coach

Kristie Nelson

Teacher/7th Grade

Lacey Burgess

Teacher/8th Grade

Darla Massey

Teacher/8th Grade

Megan Mckinzie

Teacher/8th Grade

Nicole Stegner

Teacher/8th Grade

Laura Swan

Teacher/8th Grade

Jessica Logan

Teacher/8th Grade

Charlotte Haugh

Parent

Fred Haugh

Parent

(Nomination Pending)

Parent

Dr. Jeremy Strayer

Community Expert

High School / Secondary

Name

Grade/Role

Sandy Rogers

Algebra I/Geometry/Algebra II

Kevin Carroll

Algebra I/Geometry/Algebra II

Susan Drescher

Algebra I/Geometry/Algebra II

Yolanda Flagg

Algebra I/Geometry/Algebra II

Lorie Gober

Algebra I/Geometry/Algebra II

Sharon Miller

Algebra I/Geometry/Algebra II

Stephnie Williams

Algebra I/Geometry/Algebra II

Candace Thompson

Algebra I/Geometry/Algebra II

Angeline Gaddy

Algebra I/Geometry/Algebra II

Pam Hammond

Algebra I/Geometry/Algebra II

John Dusenberry

Algebra I/Geometry/Algebra II

Alyson Lischka

Expert/MTSU Professor

Angeline Gaddy

Statistics

Angela Givens

Statistics

John Dusenberry

Pre-Calculus/Calculus

Melanie Haupt

Pre-Calculus/Calculus

Teresa Darden

Pre-Calculus/Calculus

Alyson Lischka

Expert/MTSU Professor

Nomination Pending

Parent

Nomination Pending

Parent